Ielts Özel Ders ve Ielts Sınavı Konuları

IELTS ÖZEL DERS ve IELTS  SINAVI KONULARI

Ielts Özel Ders ve Ielts Sınavı Konuları hakkında Açıklama

1 –  Ielts özel ders ( Bireysel – Ielts özel ders )
2 –  Ielts özel ders ( 4 kişilik Gruplarla- Ielts özel ders )

Bu imtihan bir birinden farklı dört konudan ibarettir .  Bu konular Listening, Reading, Writing ve Speaking’dir.

Dinleme (Listening) bölümü; Akademik IELTS ve Genel bölümlerinde ortaktır. Yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Dört bölümden meydana gelir. Bölümler arasında geçiş dahilin 10 dakika süre tanınır. Sorular çoktan seçmeli, kısa yanıtlar, bütünce tamamlama, özet tamamlama, tablo doldurma, not tamamlama, eşlemelerden oluşur. Birinci bölüm iki kişi arasındaki günlük konuşmalardan meydana gelir. İkinci bölüm, günlük sosyal hayatta duyabileceğiniz bir monologtan meydana gelir.Üçüncü bölüm, dört kişiye kadar bir eğitim konulu konuşma olacaktır. Son bölüm ise akademik bir monologtur. Her bir soru bir puandır. 40 üzerinden verilen puan sınavın 1-9 arasındaki score a çevrilir. 


Okuma (Reading) bölümü;
toplamda 60 dakika süren ve 40 sorudan oluşan bir bölümdür. Reading bölümünde Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar ayrımlı soruları yanıtlamaktadır. Sınavın genel olarak  akademik okuma bölümleri bilimsel yayınlardan, gazetelerden veya kitaplardan alınmış bölümlerden oluşmaktadır. Akademik  okuma bölümündeki sorular umumi konuları içerdiğinden bir mühendis de bir İngilizce öğretmeni de akademik okuma parçalarını anlamakta güçlük çekmez. Genel IELTS okuma bölümü 3 parçadan oluşmaktadır. Sınavda ki okuma parçaları; günlük gazete haberleri, firma kataloglarındaki makaleler ve kitaplardan toplanmaktadır. Birinci bölüm 6 ile 8 arası kısa parçadan oluşan olaylara dayanan sorulardır. İkinci bölüm iki kısa parçadan meydana gelir. Sorular iş müracaatlarında veya iş yerlerinde geçen konulardan meydana gelir.Üçüncü bölüm ise çok daha uzun, günlük hayatta karşılaştığımız bir konuyu kapsar. Her bir soru bir puandır. 40 üzerinden verilen puan sınavın 1-9 arasındaki puanına çevrilir.

Yazma (Writing) bölümü; toplamda 60 dakika sürer ve iki yazma parçasından meydana gelir.Birinci yazma parçası en az 150 kelime, ikinci yazma parçası ise en az 250 kelimeden meydana gelir. Writing bölümünde Akademik IELTS ve Genel IELTS alan adaylar ayrımlı konularda makale yazarlar. Akademik  yazma bölümünde birinci bölüm tablo, grafik veya diyagram açıklamasıdır. Adaylardan kendi kelimeleri ile açıklayıcı yazı  yazmaları beklenmektedir. Bu bir diyagramı açıklamak, bir grafiği yorumlamak veya prosesi anlatmak şeklinde olmaktadır. İkinci bölümde adayların bir düşünce, argüman veya bir sorun hakkında essay yazmaları gerekmektedir. Her iki bölümde formal stilde ifade edilmelidir. Genel IELTS yazma bölümünde ise birinci bölümde adaylardan bir durum hakkında veri  almak veya bir durumu açıklamak  için makale yazmaları istenmektedir. Yazı resmi veya formal stilde olabilir. İkinci bölümde ise bir durum, sorun karşısındaki görüşe cevap niteliği taşıyan yazı yazmaları istenir.  Writing bölümlerinde ikinci bölümün puan ağırlığı birinci bölümün iki mislidir.


Konuşma (Speaking) :
 Bu imtihanlarda ister IELTS Akademik, ister IELTS Genel olsun her ikisinde de Speaking bölümü müşterektir. Speaking imtihanları umumiyeten toplu yapılan sınavın  yazma, okuma ve dinleme bölümlerinden ayrı bir biçimde yapılır. Yazılı imtihanlardan evvel veya sonra yapılabilir. Uzman bir   examiner ile yapılan mülakat yaklaşık 11-14 dakika sürmektedir. Kayıt altına alınan  speaking testi 3 bölümden meydana gelir. Birinci bölümde imtihanı yapan kişi kendini tanıtır ve kimlik doğrulaması amacıyla  adaya bir kaç soru sorar. Ayrıca ailesi, işi, mektebi ile alakal umumi bilgileri sorar. Birinci bölüm yaklaşık 4-5 dakika sürer. İkinci bölüm de imtihanı yapan kişi size bir konu ve bu konuda hazırlanmanız maksadıyla bir dakika verecektir. Ayrıca adaylara kağıt ve kalem de verilmektedir. Üçüncü bölüm ise ikinci bölümde verilen konu ile alakalı adaylara sorular sorulmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir