IELTS Reading Lesson

IELTS Reading LessonIELTS READING LESSON PROGRAMI

1 – IELTS Reading Dersi ( Bire bir  Özel IELTS Reading Dersi )
1 – IELTS Reading Dersi ( 4 Öğrenciden Oluşturulan Öğrencilere tIELTS Reading Dersi )

Eşleşen Paragraf Başlıkları:

Okuma Dersi 1

Amaç: ELTS Reading Lesson kampüsündeki  IELTS Reading Lesson‘da paragraf başlıklarını paragraflarla eşleştirme alıştırması yapmak.

Yaygın bir IELTS Okuma sorusu türü, paragraf başlıklarını seçmenizi ve bunları bir metindeki paragraflarla eşleştirmenizi ister.

Bu sayfada tam bir okuma metni ve bazı alıştırma soruları bulunmaktadır .

Sayfanın sonunda, cevapların ve doğru eşleşmeyi nasıl tanımlamanız gerektiğine dair bir tartışma var.

IELTS Reading  Sorularını Cevaplama Stratejileri

IELTS Reading Lesson eğitimlerinde  ne dediklerini görebilmek için paragraf başlıklarını hızlıca okuyun.
Sonra ilk paragrafa bakın.
Ana fikir ve cevap orada olduğu için genellikle sadece konu cümlesinin dikkatlice okunması gerekir – geri kalanını gözden geçirebilirsin.
Ancak bazen cevap konu cümlesinde değildir ve tüm paragrafın daha dikkatli okunması gerekir.
Bir eşleşme hemen belli değilse, bir sonrakine geçin.
İlk başta iki cevap arasında emin değilseniz, ikisini de koyun. Bir cevabı daha sonra başka bir paragrafa daha iyi uyuyorsa eleyebilirsiniz.
Sonunda bir sorunun iki yanıtı arasında kalırsanız, en uygun olanı seçin.
Dikkat edilmesi gerekenler
Listede her zaman paragraflardan daha fazla paragraf başlığı seçeneği vardır, bu yüzden bunları eşleştirirken dikkatli olun.
Eş anlamlı kelimelere dikkat edin – genellikle paragraflardaki ve paragraf başlıklarındaki kelimeler aynı olmayacaktır; eş anlamlı olacaklar.
Paragrafta yer alan bir başlıktan bir isme sahip olmak, bunların eşleştiğini garanti etmez – kontrol etmek için yine de dikkatlice okumanız gerekir.

.

One Paragraph Practice Exercise

Before you do a full reading, we’ll have a practice with one paragraph.

This is the first paragraph from the full reading you will do. There are only five choices of paragraph headings for this first one (less than on the full reading).

Follow the procedure shown above, and click on what you think is the correct answer. The topic sentence is in red to remind you to focus on that.

Yoruba Towns

A. The Yoruba people of Nigeria classify their towns in two ways. Permanent towns with their own governments are called “ilu”, whereas temporary settlements, set up to support work in the country are “aba”. Although ilu tend to be larger than aba, the distinction is not one of size, some aba are large, while declining ilu can be small, but of purpose. There is no “typical” Yoruba town, but some features are common to most towns.

 

  1. Match the correct heading to the paragraph. Town facilities Colonisation Urban divisions Architectural home styles Types of settlements