IELTS Sınavı

IELTS Sınavı Programı

IELTS Sınavı Programının İçeriği

IELTS sınavı tüm dünya ülkelerinde kabul gören ve İngilizce Dil Test Sistemi ( IELTS Sınavı ), İngilizce’nin en önemli gereksinimlerden biri olduğu şirketlerde göç etmek veya çalışmak isteyenlerin temel dil becerilerini belirleyen önde gelen uluslararası sınavlardan biridir.

1989’dan beri IELTS sınavı 135 ülkede 1,4 milyon kişi tarafından başarıyla geçti. IELTS sınavı , adayın gerçek dil becerilerini kontrol eden, uluslararası kabul görmüş, güvenilir ve nesnel bir sınav olarak kendini kanıtlamıştır. Dünya genelinde 6.000’den fazla yüksek öğretim kurumu, uluslararası kuruluşlar ve göçmenlik kuruluşları IELTS sınavı sertifikasına güvenmektedir.

IELTS sınavı adayların herhangi bir düzeyde yeterliliğini test etmek için oluşturuldu. Bu, IELTS sınavının başarısız olamayacağı anlamına gelir. IELTS sınavı sonuçları 9 puanlık bir ölçekle  belirlenir.

IELTS sınavının  iki biçimi vardır: Akademik ve Genel:

Akademik modül IELTS sınavı akademik amaçlarla kullanılır. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada üniversitelerine girecek veya uluslararası IELTS sınavı eğitim programlarına katılacaklar için tasarlanmıştır;
Genel eğitim modülü genel eğitim içindir. İngiltere’de çalışmak isteyenler için olduğu kadar Avustralya, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, ABD, Hong Kong, İrlanda ve diğer ülkelere göç etmeye karar verenler için de IELTS sınavı istenir.

IELTS Sınavı – bilmeniz gereken her şey:

IELTS sınavından  IELTS sertifikası almak için her adayın IELTS sınavının dört bölümünü de tamamlaması gerekir : Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Testin ilk üç bölümünün toplam süresi 2 saat 45 dakikadır. Bu üç modül her zaman aynı sırada ve kesintisizdir. IELTS sınavının ilk üç bölümü bir günde yapılır ve Konuşma bölümü, IELTS sınavının  ilk bölümünün tesliminden 7 gün önce veya 7 gün sonrasına kadar atanabilir. Adaylar Dinleme ve Konuşma konusunda aynı görevleri yerine getirirken Okuma ve Yazma , sınavın hangi sürümünün seçildiğine bağlı olarak değişebilir.

Her bölüm hakkında ayrıntılı olarak konuşalım:

Dinleme: metni dinlemeli ve 40 soruya cevap vermelisiniz (30 dakika);
Okuma: metni okumalı ve 40 soruya cevap vermelisiniz (60 dakika);
Yazma: Göreviniz genel bir konuya bir mektup ve kısa bir deneme yazmaktır;
Konuşma: Hayatınız, işiniz, ilgi alanlarınız ve geleceğe yönelik planlarınız hakkında konuşmak zorundasınız (11-14 dakika).
Her parça on noktada (0 ila 9) değerlendirilir. Her üniversite için geçiş puanı farklıdır (6 puan ve üstü).

IELTS sınavının faydaları

IELTS sınavı herhangi bir bilgi düzeyine sahip herkese geçebilir. IELTS sınavı sertifikası, İngilizce bilgisinin gerekli olduğu dünyanın tüm ülkelerinde kabul edilir.

İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’ya göç etmek için başvurmayı planlayanlar, eğitimin İngilizce bilgisini aldığı Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerikan, İngiliz veya İrlanda üniversitelerinde okumak isteyenler için IELTS sınavı gereklidir.