IELTS Sınavı

IELTS Sınavı Programı

IELTS Sınavı Programının İçeriği

Uluslararası İngilizce Dil Test Sistemi ( IELTS ), İngilizce’nin en önemli gereksinimlerden biri olduğu şirketlerde göç etmek, çalışmak veya çalışmak isteyenlerin temel dil becerilerini belirleyen önde gelen uluslararası sistemlerden biridir.

1989’dan beri IELTS sınavı 135 ülkede 1,4 milyon kişi tarafından başarıyla geçti. IELTS, adayın gerçek dil becerilerini kontrol eden, uluslararası kabul görmüş, güvenilir ve nesnel bir sınav olarak kendini kanıtlamıştır. Dünya genelinde 6.000’den fazla yüksek öğretim kurumu, uluslararası kuruluşlar ve göçmenlik kuruluşları IELTS sertifikasına güvenmektedir.

IELTS sınavı adayların herhangi bir düzeyde yeterliliğini test etmek için oluşturuldu. Bu, sınavın başarısız olamayacağı anlamına gelir. Test sonuçları 9 puanlık bir ölçekle  belirlenir.

Sınavın iki biçimi vardır: akademik ve genel:

Akademik modül akademik amaçlarla kullanılır. İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada üniversitelerine girecek veya uluslararası eğitim programlarına katılacaklar için tasarlanmıştır;
Genel eğitim modülü genel eğitim içindir. İngiltere’de çalışmak isteyenler için olduğu kadar Avustralya, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, ABD, Hong Kong, İrlanda ve diğer ülkelere göç etmeye karar verenler için de bu sınav istenir.

IELTS Sınavı – bilmeniz gereken her şey:

IELTS sertifikası almak için her adayın sınavın dört bölümünü de tamamlaması gerekir : Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma. Testin ilk üç bölümünün toplam süresi 2 saat 45 dakikadır. Bu üç modül her zaman aynı sırada ve kesintisizdir. Sınavın ilk üç bölümü bir günde yapılır ve Konuşma bölümü, testin ilk bölümünün tesliminden 7 gün önce veya 7 gün sonrasına kadar atanabilir. Tüm adaylar Dinleme ve Konuşma konusunda aynı görevleri yerine getirirken Okuma ve Yazma , testin hangi sürümünün seçildiğine bağlı olarak değişebilir.

Her bölüm hakkında ayrıntılı olarak konuşalım:

Dinleme: metni dinlemeli ve 40 soruya cevap vermelisiniz (30 dakika);
Okuma: metni okumalı ve 40 soruya cevap vermelisiniz (60 dakika);
Yazma: Göreviniz genel bir konuya bir mektup ve kısa bir deneme yazmaktır;
Konuşma: Hayatınız, işiniz, ilgi alanlarınız ve geleceğe yönelik planlarınız hakkında konuşmak zorundasınız (11-14 dakika).
Her parça on noktada (0 ila 9) değerlendirilir. Her üniversite için geçiş puanı farklıdır (6 puan ve üstü). İşveren veya üniversiteye başvurmak ve kaç puanın değerlendirildiğini öğrenmek daha iyidir.

IELTS sınavının faydaları

IELTS testi herhangi bir bilgi düzeyine sahip herkese geçebilir. IELTS sertifikası, İngilizce bilgisinin gerekli olduğu dünyanın tüm ülkelerinde kabul edilir.

İngiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’ya göç etmek için başvurmayı planlayanlar, eğitimin İngilizce bilgisini aldığı Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Amerikan, İngiliz veya İrlanda üniversitelerinde okumak isteyenler için IELTS testi gereklidir.