IELTS Sınavında Konuşma Stratejisi

IELTS Sınavında Konuşma Stratejisi Yöntemi

IELTS Sınavında Konuşma Stratejisi Öğretimi

1 – IELTS Speaking Özel Ders ( Birebir IELTS Speaking Özel Ders )
2 – IELTS Speaking Özel Ders ( 4 Kişiden Oluşturulan Gruplarla IELTS  Speaking Özel Ders )

IELTS Sınavında Konuşma Stratejisi konusuna girmeden önce herkesin bilmesi  gereken şey İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almayı veya kariyer yapmayı ümit eden herkes için IELTS testi, şimdiye kadar alacağı en önemli testlerden biridir. Herhangi bir adayın tüm bölümlerde bireysel olarak (Dinleme, Okuma, Konuşma ve Yazma) iyi bir puan alması önemlidir ve bu yüzden Konuşma bölümü, görev süremde gördüğümden yola çıkarak adaylar arasında en korkulan bölümlerden biridir.

IELTS Sınavında Konuşma Stratejisine göre buna uyumlu olarak konuşma bölümü, bir canlandırıcı ile birebir canlı etkileşim içerir. Bu bölüm, denetçinin İngilizce dil yeterliliğimizi değerlendirmek için bize birden fazla soru sorduğu bir denetçinin önünde sürekli olarak İngilizce konuşmamızı gerektirir: bunun bazı insanlara neden korkutucu gelebileceği oldukça açıktır.

Ancak bu değiştirilebilir ve işte size bunu yapmanıza yardımcı olacak 7 önemli strateji var. Bu ipuçlarının ve püf noktalarının size daha yüksek puanlar vaat etmediğini, bunun yerine sizi şaşırtıcı puanlar alma olasılığınızı en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bir yolda yönlendirdiğini belirtmeliyim.

  1. İlk izlenimler :

Başından beri Ace. Cevaplarınıza kısa, küçük yanıtlarla başlamayın. Bilgilendirici, ilginç ve soruyla ilgili bir cevapla yanıtlayın.
Örneğin, “ Çocuklar bugünlerde ne tür oyunlar oynamaktan hoşlanıyor? ”

“Video Oyunları” deme

“ Bugünlerde çocuklar, ekranda görsel geri bildirim oluşturmak için bir kullanıcı arayüzü ile etkileşimden oluşan elektronik oyunlar olan video oyunları oynamayı seviyorlar. ”

Yeterlilik zamanla gelişen bir şeydir ve yeni başlayan biriyseniz benzer cevaplar vermek zor olabilir. Ancak, öz, cevabınızdaki soruyu ele alın ve bilgilendirici bir cevap verin.

  1. Beden dili

Rahat bir duruşla rahatça oturun. Rahatlamış bir duruşun sinirselliği azalttığı bilimsel olarak gösterilmiştir ve bu, yetkin ve dolayısıyla rahat olduğunuz konusunda güçlü bir izlenim yaratabilir.

Konuşurken el hareketlerini kullanın. El hareketlerinin kullanılması bilişsel işleme üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve sözlü yeterliliği artırır

Ve son olarak, dinlerken başınızı sallayın. Bu, insanların sıklıkla unuttukları iletişimin bir parçası.

  1. Kelime Bilgisi

Bu, IELTS  sınavı konuşma stratejisinde değerlendirileceğiniz temel faktördür.

İyi bir kelime dağarcığına sahip olmak sadece çok fazla kelime ve kelime öbeği bilmek değil, aynı zamanda bunları nasıl kullanacağınızı da bilmekle ilgilidir.

Muayenede argo kullanırsanız, uygunsuz görünebilir. Sanki ‘Parlak!’ veya ‘Mükemmel!’ yerine ‘Wicked!’ Aynı şekilde, son derece resmi olmayan veya eski moda olan bazı kelimeler konuşmada sıklıkla kullanılmaz ve aynı zamanda uygunsuz da olabilir. Sanki ‘evet ya da hayır’ demekten kaçının. Gayri resmi. ” Evet ya da hayır ” demelisin

Sorulardaki kelimeleri her zaman kullanabilirsiniz. Örneğin, bir oyunu izlediğiniz bir zaman sorulabilir ve daha sonra, maçı nasıl ve nerede izlediğiniz hakkında konuşmak için kelime dağarcığını kullanabilirsiniz.

Veya hayran olduğunuz bir kişiyi tanımlamanız istenebilir. Daha sonra bir sporcuyu tanımlayabilir ve becerileri ve içinde bulunduğu sporlar hakkında konuşabilirsiniz.

Öğrenmiş olduğunuz kelime dağarcığını kullanmaya ve diğer sınav sorularına aktarmaya çalışın.

  1. Tonlama

Nasıl hissettiğinizi doğru bir şekilde ifade ettiği ve böylece iyi bir puan alma şansınızı artıracağı için çok önemlidir. Tonlamalar duygu ve heyecanı ifade etmek için kullanılır. Duygularınızı sesiniz, perdeniz ve yüz ifadelerinizle de ifade edin.

Tonlamayı geliştirmenin en iyi yolu, İngilizce konuşanların bir şeyi nasıl söylediğini ve söylediklerini dinlemektir.
Karıştırıcı bir hikaye anlatırken tonlamayı düzgün kullanmanız gerekir. Doğru tonlama olmadan, hikaye daha az heyecan verici veya çekici görünecektir.

Örneğin, ” ne zaman oldu, şok oldum! ” Sesimizin perdesinin uygun ifadelerle birlikte son kelimede yükselmesi gerekiyor.

  1. Dolgular ve Akıcılık

Cevaplarınızı düşünürken konuşmaya devam etmeniz ve uzun süre sessizce harcamamanız önemlidir. Yani, düşünürken şu ifadeleri kullanın:

  • “Bu ilginç bir soru.”
  • “Aslında, son zamanlarda bunu bilmem gerekiyordu. ”
  • “Bu ülkemdeki güncel bir konudur.” Vb.

Boşluğu uygun ve ilgili bir dolgu maddesi ile doldurun. Düşünseniz bile, “Güzel soru. Cevabınızı zihinsel olarak hazırlarken, bu kesinlikle benim tarafımdan düşünmek için biraz düşünmeye ihtiyaç duyar.

  1. Dilbilgisi ve Cümle Yapıları

Konu-fiil anlaşması ve gerginliği güçlü bir şekilde kavrayın. Dilbilgisel hatalar gerçekten kötü bir izlenim bırakabilir.

Dili sağlam bir şekilde kavramak için çeşitli cümle yapıları kullanmanız gerekir. Bu nedenle, doğru olsalar bile, sadece kısa basit cümleler kullanmayın. Akıcılık kazandığınız havayı vermek için bazen karmaşık cümleler kullanmayı denemek daha iyidir.

  1. Telaffuz ve Soğukkanlılık

Telaffuz, işgalcinin akıcılığınızı nasıl değerlendireceğini etkileyebilir.

Belirli bir sesle fark edilir bir sorununuz varsa puanınız 6 veya 6.5 ile sınırlı olacaktır.

Sınav yapan kişi kelimeleri yanlış anladığınız için söylediklerinizin bölümlerini anlamakta zorluk çekiyorsa, 5.0 / 5.5 ile sınırlandırılacaksınız.

Telaffuz ettiğiniz kelimelerin açık, anlaşılır ve kolay anlaşılır olduğundan emin olun.

Son olarak, daima soğukkanlılığınızı koruyun. bir sorunun cevabını bilmiyorsanız, düşünün ve ilgili bir cevap bulmaya çalışın. Ve eğer başarısız olursanız, işgalciye bu sorunun cevabını bilmediğinizi söyleyin.

Son olarak, günlük yaşamınızda olabildiğince İngilizce pratik yapın. İngilizce arkadaşlarınızla sohbet edin. İngilizce rahatça konuşabileceğiniz ve birçok kitap okuyabileceğiniz bir ortak bulun. Bu sinirlilik, kaygı ve huzursuzluktan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

IELTS Speaking bölümünde korkacak bir şey yok. Sadece rahatlayın, zaman ayırın ve orada olduğunuzda kendinizi olabildiğince iyi ifade edin. Sadece bir sınav değil, güzel bir dilde ustalaşma yolculuğunda iyi şanslar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir