IELTS Listening Taktikleri

İNGİLİZCE

İNGİLİZCENİN ÖNEMİ VE TOPLUMDAKİ YERİ 

İngilizce Artık Bir Dünya dili

İngilizce. bir Dünya dili. İngilizce.Dünya bilim dili, teknoloji dili, ticari dil . Bu kadar niteliklere hatta daha fazlasına sahip olan İngilizce dilini önemsememek hafife almak yada yok saymak mümkün mü ? İngilizce tüm dünyada hemen , hemen tüm  insanların ortak dili haline gelmiş İngilizce dilini bilmemek , hayatı yarım yaşamak  anlamına gelir. Bu kadar yaygın ve konuşulan bir dili yani İngilizce dilini öğrenmemek ise özellikle iş hayatında büyük sorunlar ve eksiklikler yaratır. Bir doktorsanız yada bir mühendis olduğunuzu varsayın. Dünya o kadar hızla gelişiyor ve değişiyor ki mesleğinizi, mesleğinizdeki gelişmeleri ve değişimleri  izlemek zorundasınız. İngilizce bilmeden bu işin yapılamayacağını her halde anlarsınız. Zira. bu gün bilim dallarında yapılan gelişmelerin yazıldığı kitap ve dergilerin aşağı yukarı % 90 ı İngilizce dili ile yazılır. İngilizce bilmeyen bir doktor yada mühendisin bu İngilizce gelişmeleri yakından izlemesi ve kendini yeni bilimsel verilerin ışığında yenilemesi, geliştirmesi ve değişimleri yakalaması olası mı ?

Türk toplumunu baz alarak  bu İNGİLİZCE konusunu ele alacak olursak, üniversiteden mezun olmuş ve hala iş bulamamış işsizler ordusunun büyük bir bölümü İngilizce bilmediği için bu durumda.

Artık üniversite bitirmek bir meslek ve iş sahibi olmak için yeterli değil. Diplomanın yanında mutlaka bir İngilizce Toefl yada İngilizce Ielts belgesinin olması ve verilen cv lere İngilizce.eklenmesi şart. Ancak bu koşullara sahip bir üniversitelinin iş bulma şansı olabilir. İnsan kaynaklarında çıkan iş ilanlarına bakın. İlanların % 90 bölümü İngilizce. İlanların İngilizce verilmesi ne anlama geliyor acaba ? Açıklamaya gerek var mı ?

İngilizcenin önemini anlamak ve kavramak için illede İngilizce eğitim almış olmak gerekmez. Çevresine bakan ve kafası çalışan biri yaşananları ve olanları görünce biraz medyayı takip edince neler olduğunu anlar. Bu işin alıcısı çok ama satanı yok. Herkes aşağı yukarı bu konuda bir fikir sahibi. Eğitimlisinden eğitimsizine kadar herkes özellikle de çocuk sahibi olanlar çocuklarının kesin İngilizce öğrenmesini istiyor ama iş uygulamaya gelince çeşitli nedenlerle İngilizce.olayından kaytarıyorlar. Bu nedenlerin başında da para geliyor elbette. Bizim İnsanımız İngilizce eğitime harcanan  paraya nedense boşa harcanmış para gözü ile bakıyor. Oysa, İngilizce öğrenmek sabır, çalışma ve zaman ister. Boyacı küpü değil ki bu sok çıkar küpün içindeki boyanın rengini alsın. Daha çocuklar küçükken bu İNGİLİZCE işlerine yatırım yapmak gerekir.Yavaş, yavaş çocuk her tatilde 2-3 ay bir İngilizce kursuna gitse yada İngilizce özel ders falan alsa, üniversiteye kadar hiç olmazsa İngilizcede bir alt yapısı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir