2023’te IELTS Hazırlığı

2023'te IELTS Hazırlığı ile IELTS Sınavında başarılı olmak artık kolay.2023’te IELTS HAZIRLIĞI ÇALIŞMASI

2023’te IELTS Hazırlığı Platformu

2023 IELTS hazırlığı,birimlerimizdeki 2023 IELTS hazırlığı, sınav formatını, nasıl notlandığını anlamayı ve ardından istediğiniz puanı elde etmek için bir plan yapmayı içerir. Bunu yapmak için, sınava kaydolmadan önce 2023 IELTS hazırlığı,birimlerimizdeki 2023 IELTS hazırlığı programları ile   İngilizcenizi geliştirmeniz, test becerilerinizi uygulamanız ve ilerlemenizi kontrol etmek için bir 2023 IELTS hazırlığı,birimlerimizdeki 2023 IELTS hazırlığı kursuna katılmanız gerekecektir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Aşağıda,2023 IELTS hazırlığı,birimlerimizde 2023 IELTS hazırlığına yardımcı olacak hızlı bir kontrol listesi bulunmaktadır:

Test formatını anlama
Testin nasıl işaretlendiğini öğrenin
Kendinizi İngilizce ile kuşatın
Bir eylem planı yapın
Bir hazırlık kursuna katılın
Örnek sorularla alıştırma yapın
IELTS becerilerinizi mükemmelleştirin
İlerlemeni takip et
test için kaydolun

IELTS Hazırlığı: 3 Kat Daha Hızlı Geçin

Ancak, size İELTS  sınavınıza DÜZGÜN bir şekilde nasıl hazırlanacağınızı söyleyebilirim!

Hazırlığınızı nasıl geliştireceğinizi ve IELTS yolculuğunuzu nasıl hızlandıracağınızı burada öğrenin:

 

IELTS Hazırlığı Neden Bu Kadar Zor?

Oldukça basit, çok fazla bilgi var ve öğrenciler hangi kaynaklara güvenebileceklerini bilmiyorlar . IELTS aylarca (bazen yıllarca!) sıkı çalışma ve binlerce dolarlık eğitim ve sınav ücreti gerektirebilir, bu nedenle ilk seferde doğru yapmak için çok fazla baskı vardır.

Geliştirmeniz gereken üç ana şey var:

Genel İngilizce seviyesi (Yavaş)
Test becerileri (Orta)
Testin nasıl notlandığını bilmek (Hızlı)
Genel İngilizce Seviyenizi Geliştirin
IELTS, özünde bir İngilizce dil sınavıdır; bu nedenle, İngilizce seviyeniz ne kadar yüksekse, puanınız o kadar iyi olmalıdır. İngilizce seviyeniz yeterince yüksek değilse, sadece IELTS becerilerini çalışmak ve uygulama testleri yapmak yeterli olmayacaktır.

Yukarıda belirtildiği gibi, bu muhtemelen hazırlığınızın en yavaş kısmıdır. Çoğu İngilizce okulu, bir öğrencinin İngilizce seviyesini 0,5-1 bant puanı eşdeğerinde geliştirmek için en az 6 ay önerir.

Aşağıda size evde genel İngilizce seviyenizi nasıl geliştirebileceğinizi göstereceğim.

Test Becerilerinizi Mükemmelleştirin

IELTS sınavının dört bölümü vardır: IELTS Yazma, Konuşma, Okuma ve Dinleme. Bu bölümlerin her biri, her biri kazanmanız gereken belirli bir beceriye sahip olan birçok farklı olası soruya sahiptir.

Örneğin, akademik öğrenciler Görev 1 Yazma’da yedi farklı soru türünden birini görmeyi bekleyebilirler. Bu farklı soru türlerinin her biri farklı beceriler gerektirir.

IELTS Dinleme ve Okuma testlerinin her birinde 10’dan fazla farklı soru türü bulunur. Yine, tüm bu sorular farklı bir strateji ve beceri seti gerektirir.

2023 IELTS hazırlığın çoğu bu becerileri öğrenmeye harcanmalıdır ve bunlar yüksek düzeyde İngilizce ile birleştirildiğinde yüksek bir puanla sonuçlanmalıdır.

Bu becerileri öğrenmek, dili öğrenmek kadar zaman almaz, ancak önemli miktarda zaman alır. Çoğu okul, bu becerileri öğrenmek için 2-3 ay harcamayı önerir.

Bunları evde nasıl geliştirebileceğimi aşağıda ele alacağım.

Testin Nasıl İşaretlendiğini Bilin

Puanınızı artırmanın en hızlı ve en etkili yolu, sınav görevlilerinin tam olarak ne istediğini bilmek ve bunu onlara vermektir. Öğretilerimin çoğu bu prensibe dayanmaktadır.

Ancak bunu öylece öğrenip yüksek puan alamazsınız; İngilizce seviyenizi ve test becerilerinizi geliştirmekle birleştirilmelidirler.

Aşağıda, incelemeyi yapanın ne istediğini anlamamıza yardımcı olması için resmi puanlama kriterlerine bakacağız.

IELTS Hazırlığına Adım Adım Yaklaşım

1. Genel Eğitim mi yoksa Akademik mi yapacağınıza karar verin

2. Test Formatını Anlayın

3. Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Buradaki anahtar kelime ‘gerçekçi’. İstediğin puan ile alacağın puan arasında çok fark var.

Etkili hazırlık, başarılı olmanıza yardımcı olacak ve mümkün olan en iyi puanı almanızı sağlayacaktır, ancak mucizeler garanti etmez.

 

4. İşaretleme Kriterlerini Anlayın

Aşağıdaki makale, grup puanlarını, sınav görevlilerinin bunlara nasıl karar verdiğini ve testinizi puanlamak için kullanılan resmi puanlama kriterlerini açıklayacaktır.

IELTS Puanları
5. Farklı Soru Türlerini Anlayın

Okuma ve Dinleme için 10’dan fazla farklı soru türü vardır. Yine Yazma testinde 10’dan fazla farklı soru türü vardır.

Bunları bilmek size büyük avantaj sağlayacaktır çünkü her biri farklı bir yaklaşım ve strateji gerektirir. Aşağıdaki beceri bölümlerinin her birinde sizin için hepsine sahibim.

6. IELTS Becerilerinizi Mükemmelleştirin

Yukarıda bahsedildiği gibi, IELTS‘te başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz birçok farklı yaklaşım ve strateji vardır. Örneğin, etkili bir giriş ve sonuç yazmayı biliyor musunuz? Konuşma testinde cevaplarınızı nasıl geliştireceğinizi biliyor musunuz? Okuma testinde düzeltme bilgilerini hızlı bir şekilde nasıl bulacağınızı biliyor musunuz?

Tüm bu beceriler aşağıda ele alınacaktır.

7. Kelime Bilginizi Geliştirin

Kelime dağarcığı, IELTS sınavının büyük bir parçasıdır. Konuşma ve Yazma’daki toplam notunuzun %25’ini kapsar. Okuma ve Dinleme testlerinde de test edilir.

Mümkün olan en kısa sürede bir kelime dağarcığı geliştirme planı uygulamalısınız.

 

8. Her Gün İngilizce Pratik Yapın

İngilizcenizi geliştirmek söz konusu olduğunda, gerçekten de her gün biraz pratik yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz.

Her gün pratik yapabileceğiniz yüzlerce hatta binlerce yol vardır ve sıkıcı IELTS testleri yapmak zorunda değilsiniz. En başarılı öğrencilerim İngilizce yapmaktan zevk aldıkları bir şey buldular ve bunu düzenli olarak yaptılar. İngilizceyi ne kadar çok kullanırsanız; becerileriniz ne kadar gelişir ve ihtiyacınız olan puanı alma şansınız o kadar artar.

Aşağıda, evde İngilizcenizi geliştirmenin birçok yolu bulunmaktadır:

25 Ücretsiz Çevrimiçi Dil Öğrenme Aracı
Evde Ücretsiz İngilizce Öğrenmenin 7 Harika Yolu
Ayrıca İngilizce öğrenmeyi en yaygın IELTS konularıyla birleştirebilirsiniz. Çevre, eğitim ve teknoloji gibi bazı konular tekrar tekrar gündeme gelir. Bu yaygın konuları okumak ve dinlemek, İngilizcenizi geliştirirken kelime dağarcığınızı ve fikirlerinizi geliştirmenize yardımcı olacak çok güçlü bir tekniktir.

Aşağıda en yaygın IELTS konularına bağlantılar bulacaksınız.

Ortak Kompozisyon Konuları
Konuşma Konuları

9. Alıştırma Testleri

Mevcut grup puanınızı belirlemek ve sınava alışmak için IELTS deneme sınavları yapmalısınız.

Ancak bunları yapmadan önce sizi uyarmam gereken iki şey var.

İlk şey, birçok sahte testin olmasıdır. Bu testler çevrimiçi olarak veya yerel kitapçınızda bulunabilir. Yaşadığım yerde, yerel mağazamda hepsi ‘resmi’ testler sunduğunu iddia eden yüzlerce kitap var. Bununla ilgili sorun, genellikle IELTS hakkında hiçbir şey bilmeyen ve sadece birkaç dolar kazanmak isteyen kişiler tarafından yazılmasıdır.

Sahte testler çok yanıltıcı olabilir ve genellikle öğrencilerin gerçek testi anlamalarını engeller.

 

Aşağıda diğer güvenilir uygulama testleri kaynakları bulunmaktadır:

İngiliz Konseyi

IELTS Temelleri

IDP

Sizi uyarmak istediğim ikinci şey, bunları 2023 IELTS hazırlığınızın tek parçası haline getirmemek. Tanıdığım pek çok öğrenci, her gün, bütün gün IELTS deneme sınavlarına giriyor ve çoğu çok az gelişiyor. Yalnızca mevcut yeteneğinizin bir testi olarak kullanılmalıdırlar. Zamanınızın çoğunu İngilizce seviyenizi ve IELTS becerilerinizi geliştirmeye ayırmalısınız.

Bütün hafta pratik yapıyorsanız, gerçekten sadece 1 veya 2 pratik testi yapıyor olmalısınız. Başka bir deyişle, 2023 IELTS hazırlığının  çok küçük ama önemli bir parçası olmalıdırlar.

Uygulamalı çalışma materyallerinin tam listesini kaynak kılavuzumuzda ve uygulama kılavuzumuzda bulacaksınız .

10. Konuşmanızı ve Yazmanızı Değerlendirin

Konuşma ve yazma becerilerinizi değerlendirmek için nitelikli bir öğretmen bulmalısınız. Size şu anki seviyenizi söyleyebilecekler, ancak daha da önemlisi, zayıf yönlerinizi söyleyebilecekler.

Bu muhtemelen 2023 IELTS hazırlığın en önemli kısmıdır. Zayıf yönlerinizi bilmiyorsanız, neye odaklanacağınız konusunda hiçbir fikriniz olmadığı için çok zaman harcıyorsunuz demektir. Geliştirmek için iyi olmadığınız şeylere odaklanmalısınız.

2023 IELTS hazırlığı için en etkili strateji, zayıf yönlerinizi bulmak, uzaklaşmak ve onlar üzerinde çalışmak ve sonra geri gelip çalışmanızın deneyimli bir IELTS öğretmeni tarafından değerlendirilmesini sağlamaktır. Daha sonra size gelişme sağlayıp sağlamadığınızı söyleyebilirler ve bir sonraki adımda neye odaklanmanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler.

Yazınızı değerlendirmemi istiyorsanız lütfen aşağıdaki linke tıklayın.

Kompozisyon Düzeltme Hizmeti

IELTS sınavına hazır olduğumu nasıl bileceğim?

Her yıl yüz  binlerce öğrenci IELTS sınavında tek bir basit nedenden dolayı başarısız oluyor:

Sınava daha hazır olmadan girdiler!

Tecrübelerime göre, IELTS sınavına hazır olup olmadığınıza karar vermek için kendinize sormanız gereken tek bir soru var.

Burada ne olduğunu öğrenin.