REPORTED SPEECH ( Dolaylı Konuşma ) 1 HAKKINDA BİLGİ ....

Reported Speech ( Dolaylı konuşma ) 1

REPORTED SPEECH ( Dolaylı Konuşma ) 1 HAKKINDA BİLGİ 

Reported Speech ( Dolaylı konuşma )  1 İçeriği ve Ayrıntıları

1 –  Ielts özel ders ( Bireysel – Ielts özel ders )

2 –  Ielts özel ders ( 4 kişilik Gruplarla- Ielts özel ders )

Reported Speech ( Dolaylı konuşma )  SORU CÜMLELERİ

1 –  ” You look white. Are you ill ? ” : Rengin beyaz görünüyor. Hasta mısın ?
My father told me ( that ) I looked white and asked if I was ill : Babam rengimin beyaz göründüğünü ve hasta hasta olup olmadığımı sordu.

2 –  ” Is your sister on a diet ? .She is thin an athletic : Kız kardeşin rejimde mi ? İnce ve atletik.
Tim asked John if his sister was on a diet because she was thin  an athletic : Tim John a kız kardeşinin ince ve atletik olduğu için rejimde olup olmadığını sordu.

3 –  ” That pen isn’t mine. Is it yours ? : O kalem benim değil. Senin mi ?
Sally told Rob ( that ) that pen wasn’t hers and asked if it was his : Sally Roba a o kalemin onun olmadığını söyledi ve onun olup olmadığını sordu.

4 –  ” I haven’t got any money. Can you lend me some ? ” : Hiç param yok. Biraz borç verebilir misin ?
Mary told me ( that ) she didn’t have any money and asked if I could lend her some : Mary hiç parası olmadığını ve ona bir miktar borç para verip veremiyeceğimi sordu.

5 –  ” I’ve just found a purse.Does it belong to you ? ” : Bir cazdan buldum.Sana mı ait ?
Peter told Jane ( that )  he had  found a purse and asked if she belonged to her : Peter bir cüzdan bulduğunu ve cüzdanın Jane e ait olup olmadığını sordu.

Reported Speech ( Dolaylı konuşma ) 1

 

6 –  ” Your father arrive will at 6.30.Will you meet him at the airport ? ” : Baban saat altı buçukta gelecek.Onu karşılayacak mısın ?
Mrs. Smith told Tom  ( that )  his father would come at 6.30 and asked if he would meet him at the airport : Bayan Smith babasının altı buçukta geleceğini Tom a söyledi ve onu hava alanında karşılayıp karşılamayacağını ona sordu.

7 –  ”  Do you have to listen to this casette ? It doesn’t have good songs . iyi şarkılar Choose the next one on the shelf. Bu kasedi dinlemek zorunda mısın ? İyi şarkılar yok.Raftaki bir sonrakini seç.
My friend told me ( that )  if I had to listen to that casette because  It didn’t have good songs and wanted me to choose the next one on the shelf : Arkadaşım bana o kaseti dinlemek zorunda olup olmadığını çünkü içinde güzel şarkıların bulunmadığını ve raftan bir sonraki kaseti seçmemi istedi.

8 –  ” It is very hot out today. All your friends are in the swimming pool.Don’t you want to swim ? ” : Bu gün dışarıda hava çok sıcak.Bütün arkadaşların yüzme havuzunda.Sen yüzmek istemiyor musun ?
I told Berk  ( that ) it was very hout out that day and all his friends were in the swimming pool and asked if he didn’t want to swim : Berke bu gün havanın çok sıcak olduğunu ve bütün onun arkadaşlarının yüzme havuzunda olduğunu söyledim ve yüzmek isteyip istemediğini sordum.

9 –  ” I saw you in a new red Opel last night.Is it yours ? : Dün gece seni yeni bir kırmızı Opel arabada gördüm. Senin mi ?
Fred told Peter  ( that ) he had seen him in a new red Opel the night before and asked if it was his : Fred Peter a onu yeni kırmızı bir arabada gördüğünü ve onun olup olmadığını sordu .

10 –  ” You’ve fought with your friend.She has been crying since then. Aren’t you sorry for what you did ? : Arkadaşınla kavga ettin.Kız o zamandan beri ağlıyor.Yaptığına üzülmedin mi ?
Mrs.Power told her son  ( that ) he had fought with his friend and ading she had been crying since then and asked if he wasn’t sorry for what he had done : Bayan Power oğluna arkadaşı ile kavga ettiğini ve kızın o zamandan beri ağladığını söyledi ve yaptığından dolayı üzülüp üzülmediğini sordu.

Reported Speech ( Dolaylı konuşma ) 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir